There is nothing to show here!
Slider with alias homemob not found.
CLASS A PROPERTIES
Your search results

Úroky rastú všade navôkol

22. októbra 2022

Centrálne banky po celom svete výrazne zvyšujú základné úrokové sadzby. Tento jav neobchádza ani Slovensko a susedné krajiny. Primárnym cieľom zvyšovania úrokov je spomalenie závratného rastu spotrebiteľských cien. V rámci celej eurozóny sa napríklad inflácia počas augusta vyšplhala na rekordných 9,1 %. V Slovenskej republike dosiahla dokonca až 14 %.

Európska centrálna banka (ECB) zvýšila 27. júla 2022 základnú úrokovú sadzbu na 0,50 %. Jej nárast vo výške 0,50 % bol dvojnásobne väčší, ako sa očakávalo. K rastu úrokovej sadzby vtedy došlo v eurozóne prvýkrát od júla 2011, pričom od marca 2016 sa držala na rekordnom minime 0,00 %.

Milan Čierťažský

8. septembra 2022 Európska centrálna banka následne pristúpila k rekordnému nyvýšeniu základnej úrokovej sadzby o prekvapivých 0,75 %. V 19 krajinách eurozóny, vráatane Slovenskej republiky, tak v súčasnosti platí základná úroková sadzba vo výške 1,25 %. ECB zároveň avizuje jej ďalší rast.

Základné úrokové sadzby neprehliadnuteľne zvyšujú aj centrálne banky okolitých štátov.

Rakúska, ktoré je rovnako ako Slovensko členom eurozóny, sa pochopiteľne taktiež dotklo júlové zvýšenie úrokovej sadzby ECB z 11 rokov trvajúceho historického minima 0,00 % na 0,50 % a nedávne sepembrové zvýšenie na 1,25 %.

Národná banka Poľska (NBoP) začala so zvyšovaním úrokov koncom minulého roka. Z úrovne 0,10 % ich postupne desaťkrát zvyšovala na súčasných 6,75 %.

Česká národná banka (ČNB) zahájila zvyšovanie úrokov v polovici roka 2021. Z predchádzajúcej výšky 0,25 % ich priebežne osemkrát zvyšovala na dnešných 7,00 %.

V Maďarskej národnej banke (HNB) sa rast úrokovej sadzby rozbehol rovnako v polovici minulého roka. Z úrovne 0,60 % sa vyšplhala prostredníctvom trinástich zmien až na aktuálnu hodnotu 11,75 %.

Najmarkantnejší rast úrokov zaznamenala Ukrajina. Národná banka Ukrajiny (NBoU) začala s ich zvyšovaním už v prvej polovici roku 2021. Z úrovne 6,00 % sa tam do dnešného dňa základná úroková sadzba vyšplhala pomocou siednych navýšení až na 25,00 %, čo predstavuje najväčšiu základnú úrokovú sadzbu v Európe a tretiu najväčšiu základnú úrokovú sadzbu na svete.

Ako vidíme, v rámci okolitých štátov sme na tom spolu s Rakúskom v otázke základnej úrokovej sadzby zatiaľ najlepšie. Keďže s jej úrovňou súvisí aj výška úrokových sadzieb úverov na bývanie v konkrétnych krajinách, hypotéky sú na Slovensku stále pomerne výhodné.

Šancu na ešte stále historicky najvýhodnejšie zhodnotenie vašej nehnuteľnosti sa rozhodne oplatí nezmeškať. Vďaka odbornému naceneniu a predaju zverenému do rúk profesionálov za ňu teraz získate skútočne vysokú sumu.

AKÁ JE AKTUÁLNA CENA VAŠEJ NEHNUTEĽNOSTI?

Prepočítajte si ju s nami zadarmo. Pozorne sledujeme každú zmenu na realitnom trhu, preto dokážeme určiť aktuálnu cenu vašej nehnuteľnosti aj pri súčasných výkyvoch ekonomiky.

Autor: Milan ČIERŤAŽSKÝ

Milan je syn, manžel a otec. Rodina je pre neho základ spokojného života, zároveň však aj úspešného podnikania. Preto vedie svoj rodinný realitný Tím CIERTAZSKY. Realitný biznis je jeho vášňou aj životným štýlom. Špecializuje sa na hodnotu a predaj nehnuteľností. Pričom verí, že iba nadštandardný prístup ku každému predaju, dokáže prinášať nadštandardné výsledky. Čo vo finále vytvára nadštandardné vzťahy s klientmi.

+421 948 219 291
info@ciertazsky.sk
Prešovská 38B, 821 02 Bratislava
Všetky obrázky a texty na tomto webe sú autorským dielom a majetkom spoločnosti CIERTAZSKY s.r.o. a jej partnerov.
© 2024 realitný tím ČIERŤAŽSKÝ.

Compare Listings