There is nothing to show here!
Slider with alias homemob not found.
CLASS A PROPERTIES
Your search results

Inflácia mieša karty na realitnom trhu

1. septembra 2022

K brutálnym cenám realít v súčasnosti okrem poklesu ekonomiky, zvyšujúcich sa úrokov hypoték, malej ponuky bytov, vysokých cien stavebných materiálov i prác či komplikovaného procesu stavebného konania výrazne prispieva tiež inflácia. Zistite, ako sa rast spotrebiteľských cien vyvíja a akým spôsobom vplýva na ceny nehnuteľností.

Závratné ceny nehnuteľností má na svedomí aj rastúca inflácia. Jej pôsobením sa úroky z vkladov prepadávajú čoraz hlbšie pod nulu. Úrokové sadzby hypotekárnych úverov pomaly rastú a vývoj cien nehnuteľnosti podlieha zmenám rovnako, ako trh, na ktorom sa nachádzajú.

Milan Čierťažský

V eurozóne počas júla 2022 priemerná medziročná inflácia vzrástla z júnových 8,6 % na rekordných 8,9 %. Priemerný medzimesačný nárast spotrebiteľských cien dosiahol 0,1 %, medziročný až 6,7 %. Najvýraznejšie sa v eurozóne zvýšili ceny energií. Najnižšiu infláciu zaznamenali Francúzsko a Malta, najvyššiu zas Estónsko. Slovenská republika momentálne spomedzi 19 krajín eurozóny zaznamenáva štvrtú najvyššiu úroveň inflácie.

Inflácia na Slovensku nepretržite rastie od februára 2021. V januári 2021 dosahovala výšku iba 0,7 %. Od začiatku roku 2022 medzimesačne rástla v priemere až o 1,5 %. Už päť mesiacov sa zároveň pohybuje v dvojciferných číslach. V júli jej výška dokonca prekonala vyše 22-ročný rekord.

Medziročná miera inflácie počas ôsmeho mesiaca tohto roku vzrástla na 13,4 %. Ešte v júni 2022 bola na úrovni 13,2 %, v máji na úrovni 12,6 %, v apríli na úrovni 11,8 %, v marci na úrovni 10,4 %, vo februári na úrovni 9,0 % a v januári na úrovni 8,4 %.

Čo sa týka dvoch najvýznamnejších výdavkových položiek domácností, teda potravín a nákladov na bývanie, ich ceny v našej krajine medziročne vzrástli takmer o pätinu. Najvýraznejšie tento nárast ovplyvnili stúpajúce ceny pevných palív, chleba a mäsa.

V decembri minulého roka dosahovala celková inflácia v Slovenskej republike 5,8 %. Len v priebehu šiestich mesiacov sa tak zvýšila takmer o 8 %. Počas nasledujúcich mesiacov pritom očakávame jej ďalší rast.

AKÁ JE AKTUÁLNA CENA VAŠEJ NEHNUTEĽNOSTI?

Prepočítajte si ju s nami zadarmo. Pozorne sledujeme každú zmenu na realitnom trhu, preto dokážeme určiť aktuálnu cenu vašej nehnuteľnosti aj pri súčasných výkyvoch ekonomiky.

Autor: Milan ČIERŤAŽSKÝ

Milan je syn, manžel a otec. Rodina je pre neho základ spokojného života, zároveň však aj úspešného podnikania. Preto vedie svoj rodinný realitný Tím CIERTAZSKY. Realitný biznis je jeho vášňou aj životným štýlom. Špecializuje sa na hodnotu a predaj nehnuteľností. Pričom verí, že iba nadštandardný prístup ku každému predaju, dokáže prinášať nadštandardné výsledky. Čo vo finále vytvára nadštandardné vzťahy s klientmi.

+421 948 219 291
info@ciertazsky.sk
Prešovská 38B, 821 02 Bratislava
Všetky obrázky a texty na tomto webe sú autorským dielom a majetkom spoločnosti CIERTAZSKY s.r.o. a jej partnerov.
© 2024 realitný tím ČIERŤAŽSKÝ.

Compare Listings