There is nothing to show here!
Slider with alias homemob not found.
CLASS A PROPERTIES
Your search results

Realitný trh v roku 2020. Aký bude?

10. februára 2020

Je tu prelom rokov, čo je obdobie, kedy jednotlivci, ale aj spoločnosť ako taká hodnotí rok predchádzajúci a zároveň sa pýta, aký bude rok začínajúci. Čo nové nám prinesie, čo bude inak a čo po starom, zmení sa niečo, bude sa niesť v pozitívnom duchu, alebo sa máme pripraviť na problémy a komplikácie? To sú štandardné otázky, ktoré je počuť z každej strany. Realitný trh nie je výnimkou. A keďže situácia a „zdravie“ realitného trhu ovplyvňuje taktiež nie len jednotlivcov, celú spoločnosť, ale výraznou mierou aj ekonomiku štátu, podobné otázky sú rozhodne na mieste. O odpovede na podobné otázky sa zaujímal aj magazín startitup.sk, ktorý ma oslovil a požiadal o môj názor.

Ekonomike sa naďalej darí, hypotéky sú stále výhodné, bytov je stále málo a ľudia chcú stále bývať. Nič preto nenasvedčuje tomu, že by sa na Slovensku malo v tejto veci niečo meniť, už vôbec nie praskať nejaká bublina.

Milan Čierťažský

1. Predpokladáte nárast, alebo ešte väčší pokles úrokových sadzieb?

Podľa môjho názoru, v prípade, že hovoríme o predpokladoch na rok 2020, tak úrokové sadzby sa nebudú zvyšovať. Osobne si myslím, že sa budú pohybovať niekde okolo súčasných hodnôt, prípadne ak sa pohnú, tak smerom nadol. Momentálne nie je žiadny dôvod na to, aby sa zvyšovali. Práve naopak, hneď v prvých dňoch roku 2020 jedna z bánk úroky na svojich hypotekárnych úveroch opäť znížila. Čo podľa mňa presne ukazuje, aký bude pri úveroch trend v najbližšom období.

Nakoniec, samotná Európska centrálna banka neplánuje v tomto roku výrazne meniť nastavenie menovej politiky. A podľa vyjadrenia Roberta Holzmanna, člena Rady guvernérov, teda neplánuje ani zvyšovať úrokové sadzby. Veľa ľudí tomu nechce veriť a tvrdia, že úroky už nemajú kam klesnúť. To však tvrdia posledné tri roky a úroky za ten čas idú iba smerom nadol. Jednoducho je to tak a myslím si, že to tak aj najbližšie obdobie zostane. A pokiaľ vďaka tomu vie človek niečo získať, tak nech to využije.

Samozrejme, neodporúčam sa bezhlavo púšťať do zadlžovania. Hypotéka nie je otázka najbližších piatich rokov, ale oveľa dlhšieho obdobia. A teda človek, ktorý sa zadlžiť plánuje by mal naozaj počítať aj s možnosťou, že sa jedného dňa sadzby na úveroch zvýšia. A mal by si klásť otázku, či aj po tom bude v jeho finančnej otázke všetko v poriadku. Radšej byť pripravený, ako prekvapený.

2. Aký najväčší trend na realitnom trhu ste videli v roku 2019 a myslíte si, že bude pokračovať aj v 2020?

Za najväčší trend považujem asi ten, ktorý je tu už posledné tri, štyri roky. A teda, že na trhu je nedostatok nových bytov (tým pádom aj starých), pričom dopyt po bývaní je aj naďalej obrovský. A to neplatí iba pre Bratislavu, kde primárne pôsobím, ale aj zvyšok Slovenska. V roku 2019 som mimo iného zrealizoval aj predaje dvoch bytov na strednom Slovensku, konkrétne v Žiari nad Hronom a Banskej Bystrici.

A bol som naozaj prekvapený, že situácia je tam presne rovnaká ako v Bratislave, obrovská „bitka“ o dané byty. Taktiež som v kontakte s kolegami z realitného biznisu aj z iných regiónov a teda podľa toho, čo počúvam a vnímam, je to všade rovnaké. A osobne som presvedčený, že tento trend bude pokračovať celý tento rok.

3. Čo bude najdôležitejšie pre kupujúcich v roku 2020?

Možno sa to niektorým kupujúcim nebude páčiť, no myslím si, že najdôležitejšia pre nich bude trpezlivosť. A tiež prijatie faktu, že momentálne máme trh predávajúceho. Čo znamená, že predávajúci majú vo vyjednávaní lepšiu východiskovú pozíciu a tiež to, že si z kupujúcich môžu vyberať. Čo vo finále znamená, že je celkom bežné, keď sa pôvodne komunikovaná ponuková cena tej konkrétnej nehnuteľnosti na konci dňa ešte navyšuje.

Ako hovorím, nie každému sa to páči, no je to tak. A keď človek potrebuje nehnuteľnosť kúpiť, nech sa s tým radšej zmieri a pripraví sa na to. Ušetrí si tak niekoľko nových šedín. Denne sa pri našich predajoch stretávam s tým, že už keď s potenciálnym záujemcom o nehnuteľnosť telefonujem a poviem mu, že v najbližších dňoch mám na nehnuteľnosti povedzme 8 obhliadok, tak v tom momente rezignuje. Pretože už zažil niekoľko podobných situácii, kde ho buď predbehol iný záujemca, alebo sa dvíhala cena.

Čo je ďalší dôležitý moment s ktorým treba počítať a nebrať ho podľa mňa negatívne. Stáva sa mi totiž, že niektorí klienti berú veľmi negatívne fakt, že majiteľ sa rozhodol predať svoju nehnuteľnosť niekomu, kto mu ponúkol viac peňazí, ako pôvodne pýtal. Ja sa však pýtam, keď je v poriadku (všeobecne zaužívané), že kupujúci ponúka majiteľovi sumu nižšiu, ako on pýta, tak prečo je už zlé, keď mu niekto ponúkne viac a on to príjme a toho záujemcu uprednostní?

Treba si uvedomiť, že väčšina predávajúcich chce zo svojho predaja vyťažiť maximum a keď im ešte niekto dobrovoľne a bez donútenia ponúkne viac, tak to jednoducho zoberú. Podľa mňa je to prirodzené. A tiež kupujúcim odporúčam, aby mali ešte pred prvou obhliadkou dôkladne preverené možnosti financovania. A nemyslím tým, že im človek pri okienku v banke v priebehu päť minútového rozhovoru povedal, že úver dostanú.

Myslím tým, aby si našli perfektného hypotekárneho špecialistu a s ním si prešli všetky možnosti. Žiadny predávajúci, ktorý má v rade nastúpených viacero záujemcov nie je odkázaný čakať na to, kým si ešte iba začne dávať všetky potrebné podklady pre žiadosť o úver dokopy. Rýchlosť rozhoduje.

4. Naopak, čo ak chcem byt predať? Je dobrý čas na predaj bytu?

Táto otázka už bola v podstate zodpovedaná v predchádzajúcej odpovedi. Podľa môjho názoru a podľa úspechov, ktoré pri našich predajoch denne zažívame môžem povedať, že momentálne je na predaj nehnuteľností fantastická doba. Klientom, ktorí uvažujú nad predajom odporúčam, aby si vybrali perfektnú kanceláriu, resp. špičkového špecialistu na predaj nehnuteľností a nechali ho, aby im z aktuálneho realitného trhu získal maximum.

Ako som už spomínal, keď sa stanoví správna ponuková cena, nastaví správna stratégia, nehnuteľnosť sa dôkladne pripraví, spracuje sa moderná a pútavá prezentácia a nehnuteľnosť sa aj vďaka dnešnej online dobe dostane ku cieľovej skupine, nastane „bitka“. A tam sa dostávame do momentu, ktorý som opisoval vyššie. A teda, že predávajúci si vyberá toho najlepšieho kupujúceho a najlepšie podmienky pre jeho predaj. Na predaj nehnuteľností je jednoznačne výborná doba.

5. Skúste pomenovať 3-4 hlavné trendy, ktoré budú v roku 2020 prevládať.

Ja by som asi zhrnul to, čo som spomínal vyššie. A síce, že trendom budú aj naďalej nízke úrokové sadzby na hypotekárnych úveroch (prípadne ešte nižšie), aj naďalej bude pretrvávať trh predávajúceho, aj naďalej budú o nehnuteľnosti prebiehať medzi kupujúcimi „boje“.

Taktiež si myslím, že aj naďalej bude nedostatok nových bytov, ktoré sa momentálne nestíhajú stavať tak rýchlo, ako sa predávajú. A osobne by som ešte ocenil, keby sa trendom stalo dvíhanie kvality práce realitných kancelárií a tiež samotných maklérov. A tým myslím kvalitu prezentácie jednotlivých nehnuteľností, ale rovnako aj samotný prístup a spôsob komunikácie.

Vnímam totiž, že aj vďaka momentálne priaznivej situácii na realitnom trhu sa neustále zvyšuje počet ľudí, ktorí idú robiť túto prácu iba kvôli tomu, lebo si myslia, že sú to ľahko zarobené peniaze. Treba si však uvedomiť, že maklér narába s často jediným majetkom človeka na jednej strane a zároveň s financiami človeka na strane druhej, kvôli ktorým sa ide na veľmi dlhé obdobie zadlžiť.

A preto si myslím, že takáto práca by mala mať určitý stupeň kvality, v ideálnom prípade by mala byť upravovaná kvalitným realitným zákonom. Ten tu však pravdepodobne tak skoro mať ešte nebudeme.

6. Bude realitná kríza? Zasiahne Slovákov tento rok?

Asi pred mesiacom mi prišiel email od pána, ktorý prejavil záujem o prácu realitného makléra v mojom tíme. Budem teraz citovať, čo pán v emaile písal a teda: „mám informácie o tom, že už v polovici roku 2020 praskne na Slovensku realitná bublina a jej následky budú oveľa horšie, ako boli v roku 2008“.

Ja žiaľ takéto „overené“ informácie nemám. Môj osobný názor je však ten, že v tomto roku sa na realitnom trhu nič zásadné neudeje. Ekonomike sa naďalej darí, hypotéky sú stále výhodné, bytov je stále málo a ľudia chcú stále bývať. Nič preto nenasvedčuje tomu, že by sa na Slovensku malo v tejto veci niečo meniť, už vôbec nie praskať nejaká bublina.

Samozrejme, vždy je tu možnosť, že sa stane niečo zásadné mimo našich hraníc, čo však v konečnom dôsledku ovplyvní aj situáciu u nás. Takáto možnosť je tu však podľa môjho názoru vždy, nevieme to predpokladať a preto sa na to nevieme ani pripraviť. Keby sa však niečo také aj stalo, tak by sme nemohli hovoriť o prasknutí bubliny. Myslím si, že tento rok nám realitná kríza nehrozí.

Autor: Milan ČIERŤAŽSKÝ

Milan je syn, manžel a otec. Rodina je pre neho základ spokojného života, zároveň však aj úspešného podnikania. Preto vedie svoj rodinný realitný Tím CIERTAZSKY. Realitný biznis je jeho vášňou aj životným štýlom. Špecializuje sa na hodnotu a predaj nehnuteľností. Pričom verí, že iba nadštandardný prístup ku každému predaju, dokáže prinášať nadštandardné výsledky. Čo vo finále vytvára nadštandardné vzťahy s klientmi.

+421 948 219 291
info@ciertazsky.sk
Prešovská 38B, 821 02 Bratislava
Všetky obrázky a texty na tomto webe sú autorským dielom a majetkom spoločnosti CIERTAZSKY s.r.o. a jej partnerov.
© 2024 realitný tím ČIERŤAŽSKÝ.

Compare Listings